עיצוב בית קפה וגלידריה בשוק הפשפשים

facebookgoogle_pluspinterest

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-01

היום אנחנו מתרגשים לשתף אתכם בפרויקט של המעצבת הישראלית ליאת עסיג כחלק מתכנית העידוד שלנו והרצון לתת במה למעצבים ישראלים מוכשרים. הפוסט נכתב ע"י המעצבת ומנקודת המבט שלה לפרויקט כדי שתוכלו לגבש תמונה מלאה ולהפיק הנאה מרבית מהעיצוב.

זה לא סוד ששוק הפשפשים הפך בשנתיים האחרונות לאיזור בילוי משגשג של אנשים המחפשים רגע שקט ממרכז העיר העמוסה תוך שהם שומרים על שיק, איכות ונראות (שמאוד חשובה). אני מסתובבת במתחם הזה הרבה, יש בו משהו מרגיע וקצת אחר, שילוב של היסטוריה ועדכניות ולכן כשקיבלתי את הטלפון ממני הבעלים של בית הקפה והגלידריה שקד מרמת חן, שסיפר לי כי הוא מעוניין לפתוח סניף בשוק הפשפשים ידעתי מיד שזה בשבילי.

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-04

אז אחרי שקיבלתי את הפרויקט, הבנתי שפשוט זה לא הולך להיות…(וטוב שכך). מדוע? כי הלקוח היה להוט להתחיל את השיפוץ באופן מיידי ולכן תהליך התכנון היה קצרצר, לא היה מדי זמן לחשוב או לתכנן, העיצוב נעשה במקביל לשיפוץ מה שבדיעבד היה הקסם בפרויקט וזה מה שייחד אותו מכל שאר הפרויקטים שלי, הרבה דברים באו מהבטן, החלטות התקבלו במקום בלי הדמייה ובלי כל הפינוקים שאפשר ולפעמים רצוי לפנק לקוח. הצלחת הפרויקט היא בין היתר הודות לתקשורת המעולה והזורמת שהיתה ביני לבין הלקוח, כמובן בסיועם של בעלי מקצוע איכותיים ומנוסים שכל פעם מוכיחים לי מחדש כמה אני אוהבת לעבוד איתם. סה"כ ארכה העבודה כשבעה שבועות, תכנון וביצוע !

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-02

אז קצת על הלוקיישן: בית הקפה ממוקם במבנה לשימור על פינת הרחובות רבי פנחס ויהודה מרגוזה. מטרת עיצוב החלל בין היתר, היא להזמין את העוברים ושבים לעצור משיטוטיהם לקפה או גלידה תוך צפייה בהמולת הרחוב … ומכיוון שזה לא הבית קפה או הגלידריה היחידה באיזור, המשימה היתה קשה כפליים בניסיון להתבלט ולהתבדל מהעסקים השכנים.

איכויותיו של המבנה הוא בהיותו פינתי הפונה לשני צירים מרכזיים בשוק. כמו כן במקור כל החלל היה כפול , בגובה 516 ס"מ. במהלך השנים ע"י השוכרים השונים נבנתה בחלקו גלריה. בקומה העליונה ממוקם מטבח ההכנות בו מכינים את הגלידה ,הכריכים והסלטים שנארזים ויורדים לתצוגה. עוד בקומה העליונה שירותים ומחסן. אלו היו במקום לפני השיפוץ .השירותים חודשו ברוח המקום.

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-03

על מנת להבליט את בית הקפה מתוך ההמולה של השוק נבחר גוון תכלכל, השולט בעיצוב הפנים ובחזיתות. גוון זה מתקשר לקרבה לים, חוזר במוצר המרכזי הנמכר במקום, גלידה, ומשרה אוירה נעימה ונינוחה. בפנים החנות בחרתי להשתמש בחומרים פשוטים ומקומיים שמאפיינים וזורמים עם האזור של בתי מלאכה כמו ברזל, פליז, עץ וסיליקט. ציפוי קיר תחתון מנגרות שופץ ונצבע. המסגרות הקיימת שופצה ונצבעה אף היא. האורנמנטיקה בפרזול ובאריחים משמרת את האווירה הים תכונית תוך שמירה על גופי התאורה והריהוט שמביאים עימם ניחוח אירופאי.

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-05

מיקומו של דלפק תצוגת הגלידות נידון ארוכות מבחינת הנראות בעיני העוברים ושבים. ניתוח תנועת האנשים הוביל לכך שהויטרינה מוקמה לבסוף כשהיא פונה לרח' מרגוזה, שכן התנועה העקרית מגיעה מהכיכר.  בהתאם לאופי השירות של המקום, שירות עצמי, לב המקום הוא כאמור בדלפק רחב ידיים, 11 מ"א, המכיל תצוגת מאפים וכריכים טריים, עמדת הכנת קפה, ויטרינת גלידה אימתנית ועמדת מכירה. בנוסף ישנו מקרר פתוח למשקאות, קינוחים, סלטים ארוזים. מיצים טריים, שייקים וכד' נעשים בדלפק האחורי לעיניי כל. השירות הוא עצמי. במקום פינות ישיבה נוחות , שילוב בין ישיבה רגילה לשולחנות בר.

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-06

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-07

קצת עליי – הצד האומנותי שבי היה הצד שמגדיר אותי מילדות. ציירתי ופסלתי בחוגים של מוזיאון תל אביב במהלך כל היסודי והתיכון. בכתה ד' נסענו לחופשה משפחתית באילת, בקרנו במלון שלמה המלך. הסיפור המקראי, הנחושת, הטורקיז והשני היו שזורים בכל מקום. כילדה מאד התרגשתי ממכלול הפרטים שבאו לידי ביטוי בחללים הציבורים במלון. הבחנתי בהרבה פרטים קטנים והוקסמתי. מאז היה לי ברור שהייעוד שלי  הוא לעסוק בעיצוב פנים , כשהחלום הגדול הוא לעצב מלון… בהמשך למדתי במחלקה לאדריכלות פנים במכון הטכנולוגי בחולון.  הבחירה להתמקד בעיצוב מסחרי היתה טבעית… אני מתרגשת מחשיפה לחומרים חדשים, משילובים מפתיעים, מצבעוניות דרמטית, מתאמצת לרגש את עצמי ואת לקוחותיי. במהלך 12 השנים האחרונות אני עוסקת בעיצוב מסחרי עם דגש על עסקיי מזון לצד מגורים.

עיצוב וכתיבה – ליאת עסיג planning & total design

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-10

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-08

עיצוב-בית-קפה-שוק-הפשפשים-09

facebookgoogle_pluspinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *